Promo:
I Borås pågår från 20/10 2009 till 21 feb året därpå en utställning vars ursprungside utvecklades av Möndals museum som där rönte stor uppmärksamhet och var mycket välbesökt och uppskattad. Det är en utställning om datorspel på Borås Museum - där både gamla dataspel och gamla tv-spel ingår. Ett tillfälle att återse en kär gammal vän i 8-bitarsformat. Det är mycket trevligt att se att Borås museum fått en sådan bra utställning, ett evenemang som riktar sig till hela familjen.
Läsa mer?
Utställningen om dataspel (http://www.datorspelsutstallningen.se)
Om Borås museum på kommunens sida (http://www.boras.se/borasmuseum)
måste dit!
Rekommenderar annars utställningen "Spela Roll" som Navet kommer ha under hösten.
"SPELA ROLL - spännande utställning på NAVET den 24 okt - 28 feb om dataspelens historia, kultur och utveckling i Sverige. Datorspel och TV-spel, vad tycker du? Gör ditt eget spel - prova på - spelens historia - och mycket mer. Flera workshops och seminarier i höst."
http://spelaroll.itceum.se/
http://www.navet.com/
Jävla spammers..... 8)
Så är det att vara kulturambassadör - bli kallad spammer :(
I vilket fall Orvar var fin :)
Hur tänkte de nu???
Två i stort sett identiska utställningar samtidigt.
Tydligen har de olika inriktning - jag fick en dragning på hur de skulle skilja sig åt men kommer inte ihåg. Men i vilket fall så såg de att de kompletterade varandra på något sätt. Ett tag var det på g med en konstutställning i samma veva på konst gjord med datorstöd också på konstmuseét men den blev nog(?) inställd.
Utan att vara speciellt insatt så gissar jag att de pratar lite med varandra och passar på att vara lite tematiska av något skäl som övergår förståndet hos oss vanliga dödliga :)
coolt. får ta mig en titt! :)